Plajlar

Plajlar

İnsanların yaz aylarında gittiği yerleri düşününce, elbette ki aklan ilk gelen yerler arasında, yazı doyasıya yaşayan yerler gelmekte ve bu yerlerin de en önemli özellikleri plajları olmaktadır. Gidilecek yerin plajının güzelliği ilk önce olarak düşünülecek konular arasında yer alacağından, plajının güzelliği ile tatilinizin güzelliği birbirini paralel bir şekilde tamamlayacak özel hususlardır. Tıpkı yine burada bahsettiğimiz durumdaki gibi Kıbrıs denildiği zaman yani Kıbrıs’a gitme durumu söz konusu olduğunda öncü olarak akla Kıbrıs’ın eşsiz güzellikteki plajları geliyor.

Akdeniz ikliminin yaşandığı bir ada ülkesi olan Kıbrıs’ta, adeta tatilin tadını çıkarmak son derece keyifli olmakta, bu durumun da en iyi olarak her yıl geçen seneden daha fazla gelen turist sayısı ile kanıtlanmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Kıbrıs’ın plajları adeta sizlere bir yaz cenneti yaşatmak için vazgeçilemez derecede güzel bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Kıbrıs’ın yalnızca bir ya da iki değil, birçok noktasından Kıbrıs’ın plajlarına girmek mümkün olmasının yanında, her biri birbirinden güzel plajlar olmasının yanı sıra, Kıbrıs’ın plajları kumsalının rengiyle ve denizinin temizliği, aynı zamanda berraklığıyla da buraya ziyarete gelen insanları etkileyecek harika seçeneklerdir. Bizler de sizlere bu konumuzda Kıbrıs’ın plajları hakkında ağırlıklı olarak Girne olmak üzere Gazimağusa ve Karpaz bölgelerinden de elimizden geldiği, bilgimizin yettiği ölçütte bahsetmeye çalışacağız.

Kıbrıs akla geldiği zaman elbette ki, mükemmel bir Akdeniz iklimine sahip, gerek tarihiyle gerek mutfağıyla akla gelen ama en çok da Kıbrıs’ın plajları ile öne çıkacak bir ülke gelmektedir. Kıbrıs’ın en çok plajlarını barındıran adeta Türkiye’nin nasıl Antalya’sı var ise Kıbrıs’ın da aynı ölçütlerde değerlendirmek istersek bir Girne’si var diyebiliriz. Kıbrıs’ta tatile gitmek isteyenlerin ya da isteyeceklerin birinci tercihi genellikle Girne olur ya da gideceklere tavsiyemiz olsun ki, tercihleri Girne olsun. Çünkü Girne eşsiz güzellikteki plajlarıyla birlikte Kıbrıs’a gelenlere güzel deneyimler yaşatmakta ve onların mutlu olmasını sağlamaktadır. Kıbrıs’ın plajlarından Girne’de bahsetmemiz gerekirse eğer, Camelot ile bu yazımıza devam edebiliriz. Tam olarak Alsancak’ta bulunan Camelot’ın özelliği at nalına benzeyen bir koy olmasıdır. Hakkında çeşitli rivayetler bulunan Camelot koyu, denize dalarak yeni şeyler keşfetmekten büyük keyif alan ziyaretçilerin bir numaralı durak noktası olmasının yanında yine buraya bu deneyimi yaşamak için gelen ziyaretçilerine, berrak suyuyla, deniz yaşamının zenginleştirdiği yer altı kaynaklarıyla, uygun su sporlarına sağladığı kolaylıkla birlikte son derece keyifli anlar yaşatmaktadır. Bu plaja gelen ziyaretçilerin belirli ücretler karşılığında yararlanabileceği şezlonglarda bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanında, sanki bunlar yetmezmiş gibi bir de plajın çevresinde bulunan birbirinden güzel Akdeniz mutfağını yansıtan restoranlar ile birlikte aradığınız lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğinize emin olabilirsiniz.

Tabii Girne açısından Kıbrıs’ın plajları denildiği zaman konuyu bu kadar hızlı bitirmek pek mümkün olmamakta, Girne’nin deniziyle kumunu sizlere anlatmaya bir başka durağımız olacak olan genellikle Escape Plajı olarak bilinen bir başka adıyla da Yavuz Çıkarma Plajı olan bu güzel yerle devam etmek istiyoruz. Kıbrıs’ın plajlarının sahip olduğu genel özellikleri gibi, yine bu plajda da berrak bir su dalgasız bir deniz sizleri karşılayacaktır. Elbette ki bu dalgasız deniz ve berrak su sayesinde, yapmak istediğiniz deniz sporunu rahatlıkla yapabilecek, denizin keyfini çıkardıktan sonra harikulade plajda güneşlenerek keyfinize keyif katacaksınız. Escape Plajı genellikle Kıbrıs’a gelen ziyaretçilerin ve aynı şekilde Kıbrıs’ta bulunan yerli halkın, en çok tercih ettiği plajlar arasında bulunmakta ve sanıyoruz ki en üst kısımlarda kendine yer bulmaktadır. Bir diğer Kıbrıs plajımız Mare Monte Plajı, şehir merkezine yakınlığıyla birlikte, şehirde bulunan halkın mantıklı bir şekilde tercih edeceği bir plaj olarak göze çarpmaktadır. Acapulco plajı ise bir otele ait plaj olmasından ötürü, insanlar bu plaja gitmek için otelin müşterisi olmak gerektiğini düşünebilirler, ancak böyle bir durum mevcut değil, plaja gitmek isteyen herkes giderek buradaki, açık yüzme havuzundan dahi yararlanabilir. Kumunun inceliği ve birbirinden fazla su sporu seçeneğiyle birlikte gerçekten tercih etmek için oldukça güzel bir yer olarak gözümüze çarpmaktadır.

Girne’den elimizden geldiği kadar bahsetmeye çalıştık ve şimdi bir sonraki durağımız Girne kadar popüler olmasa da bir başka durağımız olan Gazimağusa, Palm Beach ile ünlenen Gazimağusa’da, gündüzleri deniziyle kumuyla, yanında bulunan Kapalı Maraş’taki savaşın izlerini deneyim edinerek, bilginize ve rahatlığınıza hizmet ederken geceleri de birbirinden eğlenceli barlar ve eğlence mekanlarıyla birlikte bütün günün yorgunluğunu üzerinizden atacak ve gerçek anlamda rahatlamanın tadına erişeceksiniz. Su altı dünyası ile ilgili olan ve buna dair tecrübe edinmek isteyenler Glapsides ile birlikte denizin tadını çıkarmanız için Gazimağusa güzel bir yer olacaktır. Aynı zamanda Kıbrıs’ın plajları denildiğinde bir başka durakta Karpaz’da bulunan plaj, ulaşım ne kadar zor olsa da iyi bir tercih olacak Afrodit’in doğduğu yer olarak bulunan eşsiz bir yer olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
Çevrimiçi WhatsApp