Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sizlerin de kimi zaman bir yere gitmek istediğinizde, o yer hakkında hiçbir bilginizin olmadığı ve yine o yer hakkında bilgi edinmek adına arkadaşlarınıza sorular sorduğunuz ya da internetten araştırmalar da bulunduğunuz zamanlar olmuştur. Elbette bu durum oldukça normal bir durum olduğu gibi hepimizin zaman zaman başına gelmiş bir durumdur.  Gideceğimiz yer hakkında bilgimizin olması gerekliliği oldukça önemlidir ve bu durum aynı zamanda seyahatimizin kalitesini etkileyecektir. Bir insan elbette ki avucunun içi gibi bilmese de iyi şekilde bildiği bir yerde, hiçbir detayını bilmediği bir yere göre daha çok eğleneceği ve buradan daha çok keyif alarak seyahatini geçireceği aşikardır. Eğer ki seyahat etmek istediğiniz yer Kıbrıs ise, bizler de bu konumuzda sizleri Kıbrıs hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmaya çalışacak, Kıbrıs’a gittiğiniz zaman elimizden geldiğince rehber olabilecek bir yazı ile karşınızda olmaya çalışacağız.

Bir şehre giderken hangi ölçütleri baz alarak soruları soruyorsak, aynı soruları Kıbrıs’ı tanımak ve bilmek adına da sormalıyız. Öncelikle Kıbrıs’ın Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olduğunun bilgisini vermek istiyoruz. Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olmasıyla birlikte bütün yaşamda buna yönelik bir biçimde değişiklik göstermiştir. Kıbrıs içinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %70’ini Rumlar %30’unu ise Türkler oluşturmaktadır. Yine burada yaşayan topluluklar arasında az olarak  görülse de İngilizleri etkin bir şekilde sayabiliriz. Kıbrıs yaklaşık olarak 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmış bir adadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmiş olduğu harekat sonucu 1974 yılında Yunan darbesinden kurtarılarak kuzeyinde Kıbrıs Türk Devleti kurulmuş ve bu devlet bir zaman sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını almıştır. Kıbrıs adasının bu bağımsızlığını kazanması ardından büyüyen ekonomisiyle birlikte günümüzdeki koşullarına kavuşması pek de uzun sürmemiştir. Kıbrıs topraklarının yaklaşık olarak üçte ikisi güney bölümünde, kalan üçte birlikte kısım ise kuzey bölümünde bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs olarak ikiye ayrılmış olan bu büyük ada, her zaman olarak Türkiye’nin yanı başında olmasından dolayı gerek yaşamsal olarak gerek de kültürel olarak Türklerin etkisinde olmuş ve bu doğrultular eşliğinde gelişim göstermişlerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda, eğer ki bir Türk vatandaşı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gitmek isterse yalnızca Türk pasaportlarını göstermeleri seyahatleri için yeterli olmasının yanında aynı durum Kıbrıs’tan Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlar için de geçerli olmaktadır, herhangi bir ekstra vize uygulaması bu ülkeler arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda gerekli değildir. Ada içerisinde seyahat genellikle kara yolları ile sağlanmasının yanında, en yaygın ulaşım araçlarından biri de taksi ya da minibüsler olmaktadır. Kıbrıs’ın ikliminden bahsetmemiz gerekir ise Kıbrıs, tıpkı bir Akdeniz ülkesi iklimine sahip olduğu için, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi İngiliz olarak büyük topluluklar Kıbrıs’ta yaşıyor olmasa da bu ülke genellikle İngiliz esintilerini de içinde barındırmaktadır. Mesela bunların en başında gelen örneklerden biri para olarak genellikle en yaygın biçiminde kullanılan sterlindir. Sterlin’in yanında Türk Lirası ya da Euro da kullanılmaktadır ancak sterlin kadar yaygın bir kullanım alanları mevcut değildir.

Kıbrıs hakkında bilinmesi gereken her şey demişken bunlardan belki de en önemlilerinden biri, o yörenin ülkenin inanış biçimidir. Çünkü genellikle hayat rutinlerini inanç esasları çevresince belirleyen buna göre yaşayan toplumların varlığı oldukça fazladır. Kıbrıs’ta din olarak en etkin olan inanç, Müslümanlıktır. Sık sık çevrenizde camilere rastlayabilirsiniz. Bunun yanında etrafta sık sık camilere rastlayabileceğiniz gibi yine Kıbrıs’ta etrafınızda birbirinden güzel yemekler yapan sayısızca çeşitlerini içinde barındıran Akdeniz mutfağının eserlerine de rastlayabilirsiniz. Türkiye’de yaşayan bir insan damak zevki konusunda hiçbir sıkıntı yaşaması mümkün olmayacak, Türkiye’de beslenme alışkanlığının isteği doğrultusunda dışına çıkmayarak beslenme olanağı mevcut olan bir yerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’de kullanılan resmi dil de tıpkı ülkemizde de olduğu gibi Türkçe olmasının yanında yine tıpkı ülkemizdeki gibi ikinci dil olarak İngilizce tercih edilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türkleri’nin konuştuğu Türkçe, bizim konuştuğumuz Türkçeye bütünüyle benzemese de hafif farklılıklar ile Türkler açısından gayet anlaşılır olabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, üniversite anlamında da büyük gelişim göstermiş olmasıyla birlikte Türk öğrencilerin son zamanlarda oldukça uğrak bir durağı olmasının yanında her geçen yıl açılan yeni üniversiteler ile birlikte daha da öğrenci çekmeye başlamış ve bu konuda iddaalı bir konuma gelmiştir. Öğrencilerin Kıbrıs’ta aldıkları güzel eğitim kalitesinin yanında, bu güzel ada ülkesinin yaz kış mevsiminde faydalanarak denizin ve güneşin tadını çıkartması, onlar için Kıbrıs’ın gerçekten kayda değer huzurlu bir ada ülkesi haline gelmesinde etkin olarak rol oynamıştır. Bu güzel liman kentini sizler de görmediyseniz en yakın zamanda görmek adına planlar yapmanızı tavsiye eder daha fazla vakit kaybetmeden yavru vatanın tadını çıkarmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
Çevrimiçi WhatsApp